Płaskowniki stalowe
Płaskownik stalowy, często nazywany również profilem płaskim lub stalą płaską, to bardzo wszechstronny rodzaj stali, który ma szeroki zakres zastosowań w obróbce metali i ślusarstwie. W tej kategorii znajdziesz stal płaską walcowaną i ciągnioną w jakości S235 o różnych grubościach, którą dostarczamy w standardowej długości 6 m. Dostarczymy Ci płaskownik według określonych wymagań. Ciekawi Cię, co wyróżniamy stal płaską? Jak możemy pomóc Ci dobrać wybrany przez Ciebie materiał? Przejdź dalej.
20,48,-
16,85,-
21,64,-
34,67,-
Co wyróżnia stal płaską?
Grupa stali płaskiej obejmuje stal walcowaną płaską i stal ciągnioną płasko. Różnica między tymi rodzajami stali polega na sposobie ich produkcji, a co za tym idzie, także na ich specyficznym zastosowaniu. Stal walcowana płaska to stal walcowana na gorąco w gatunkach S235 i S355. Nadaje się szczególnie do zastosowań technicznych i nadaje się do cynkowania. Stal ciągniona na płasko jest następnie stalą walcowaną na zimno o jakości S235. Obydwa rodzaje blach płaskich nadają się do pracy w warsztatach ślusarskich. Nadaje się do gięcia i wytwarzania spawanych konstrukcji stalowych.
Pod jakimi nazwami znajdziemy płaską stal?
Nie znajdziesz wielu rodzajów materiałów hutniczych pod jedną konkretną nazwą. Istnieje wiele alternatywnych nazw. Czasami może pojawić się problem, że nie wiesz, czy szukasz prawidłowo. Płaska stal jest takim idealnym przypadkiem. Można to znaleźć pod innymi terminami, takimi jak po prostu płaskownik lub profil płaski.
Najczęściej wybierane grubości stali płaskiej to: płaskownik 1 mm, płaskownik 2 mm, płaskownik 3 mm, płaskownik 4 mm, płaskownik 6 mm, płaskownik 10 mm, płaskownik 20 mm, płaskownik 30 mm, płaskownik 40 mm
Jaka jest różnica pomiędzy gatunkami S235 i S355?
Stal konstrukcyjna to podstawowy element konstrukcyjny wykonany z określonych gatunków stali. Konstruowane są o specyficznym składzie chemicznym i właściwościach mechanicznych, dzięki czemu różnią się możliwości ich wykorzystania i dalszej obróbki. To właśnie litera S wskazuje podstawową informację, że jest to stal konstrukcyjna. Liczby po literze oznaczają tzw. minimalną granicę plastyczności
Granica plastyczności jest krytycznym wskaźnikiem mierzącym minimalną siłę wymaganą do wytworzenia trwałego odkształcenia stali. Dzięki temu stal gatunkowa S235 jest bardziej plastyczna, łatwiejsza w obróbce i dalszym kształtowaniu. Stal jakościowa S355 jest natomiast mocniejsza i twardsza ze względu na wyższą granicę plastyczności. To właśnie w zależności od rodzaju specyfikacji jakości stali różni się możliwe ich zastosowanie w budownictwie.